Perth & Kinross Council

Audit Committee

Live Broadcast

To watch the live broadcast of this meeting please click on the link below:

Link to live broadcast of the Audit Committee - 16 September 2020


The Audit Committee considers reports (including the annual management letter) by the Council's External Auditors across the full range of Council activities, other than the report accompanying the certified version of the Council's accounts, and considers reports by the Council's Chief Internal Auditor across the full range of Council activities.
03 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 45 of 45 meetings found in selected date range
20 November 201913:0017:00the Council ChamberOccurred
05 February 202010:0013:00the Council ChamberOccurred
22 July 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (do not click on this link)Occurred
16 September 202010:0013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (do not click on the link)Occurred
02 December 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (please do not click this link)Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Harry Coates Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Stewart Donaldson Vice-Convener 19/12/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Eric Drysdale Convener 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Roz McCall Member 25/09/2019 - current
Independents
Councillor Xander McDade Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Mike Williamson Member 19/12/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Kirsten Molley
committee@pkc.gov.uk
(01738) 475000

Other Information