Planning and Development Management Committee

The Planning and Development Management Committee: exercises the development management functions of the Council as Planning Authority under the terms of the Town and Country Planning (Scotland) Act 1997 as amendment by the Planning Etc. (Scotland) Act 2006, the Planning (Listed Buildings and Conservation Areas) (Scotland) Act 1997 as amendment and all related subordinate legislation, in relation to: (i) applications for planning permission for major developments (except for those reserved to the Council); and (ii) applications for planning permission for local developments, for listed building consent, conservation area consent, hazardous substances consent and advertisement consent where (a) the applicant is a member or chief officer of the Council; (b) the recommendation by the Director (Environment) is for approval, but the proposal is significantly contrary to the development plan; or (c) the recommendation by the Director (Environment) is for approval, but the proposal has attracted six or more valid planning objections from a Community Council, household, business address or interest group with multiple letters from the same household, organisation or property counting as one letter of objection; or (d) a similar application at the same site had previously been determined by the Committee. The Planning and Development Management Committee also deals with applications for certificates for appropriate alternative development under the provisions of the Land Compensation (Scotland) Act 1963 and all related subordinate legislation; and exercises the functions of the Council as Building Standards Authority under the terms of the Building (Scotland) Act 2003 and all related subordinate legislation.
04 October 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 2 of 6, Displaying meetings 11 to 20 of 57 meetings found in selected date range
01 August 201810:0013:00the Council ChamberOccurred
29 August 201810:0013:00the Council ChamberOccurred
26 September 201810:0013:00the Council ChamberOccurred
24 October 201810:0013:00the Council ChamberOccurred
21 November 201810:0013:00the Council ChamberOccurred
18 December 201810:0013:00the Council ChamberOccurred
16 January 201910:0013:00the Council ChamberOccurred
13 February 201910:0013:00the Council ChamberOccurred
13 March 201910:0013:00the Council ChamberOccurred
10 April 201910:0013:00the Council ChamberOccurred

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Michael Barnacle Member 21/04/2021 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Bob Brawn Vice-Convener 04/10/2017 - current
Independents
Councillor Rhona Brock Member 21/04/2021 - current
Scottish National Party
Councillor Tom Gray Member 04/10/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 02/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian James Member 04/10/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Roz McCall Convener 07/03/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Tom McEwan Member 16/12/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Crawford Reid Member 25/09/2019 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Lewis Simpson Member 27/01/2021 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Chris AhernSubstitute 04/10/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Eric DrysdaleSubstitute 16/12/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Murray LyleSubstitute 04/10/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Callum PurvesSubstitute 21/04/2021 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Willie RobertsonSubstitute 27/01/2021 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Colin StewartSubstitute 04/10/2017 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Other Information