Licensing Committee

The Licensing Committee determines applications for licences, permits and registrations in terms of the following Acts and all related subordinate legislation and to exercise discretion in terms of any condition attached to such licences, permits or registrations where the approval of the Council as Licensing is required, as well as determining, implementing and monitoring the Council's policy in relation to these functions; otherwise exercises the powers and duties of the Council under the Civic Government (Scotland) Act 1982; sets fees and charges for the licences, registrations and permits; and exercises powers under the Anti-Social Behaviour (etc) Scotland 2004 Part 8.
03 May 2012 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 32 of 32 meetings found in selected date range
07 October 202110:0012:00Virtual Meeting (Live Event)Scheduled 
18 November 202110:0012:00Virtual Meeting (Live Event)Scheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Chris Ahern Convener 20/06/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Kathleen Baird Member 20/06/2018 - current
Independents
Councillor Audrey Coates Member 20/12/2017 - current
Independents
Councillor Rhona Brock Member 20/06/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Vice-Convener 20/06/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Roz McCall Member 02/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Andrew Parrott Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor John Rebbeck Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Fiona Sarwar Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Colin Stewart Member 24/06/2020 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Scottish National Party
Councillor Sheila McColeSubstitute 17/05/2017 - current
Independents
Councillor Xander McDadeSubstitute 17/05/2017 - current
Adam Taylor
committee@pkc.gov.uk
01738 475163

Other Information