Perth & Kinross Council

Local Review Body

The Perth and Kinross Local Review Body consists of 3 members taken from the Councillors on the Development Management Committee. For further information please click the 'Other Information' tab below.
03 May 2012 - onwards
Pool
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 39 meetings found in selected date range
23 July 201910:3013:00the Council ChamberScheduled
20 August 201910:3013:00the Council ChamberScheduled
17 September 201910:3013:00the Council ChamberScheduled
15 October 201910:3013:00the Council ChamberScheduled
12 November 201910:3013:00the Council ChamberScheduled
10 December 201910:3013:00the Council ChamberScheduled
07 January 202010:3013:00the Council ChamberScheduled 
04 February 202010:3013:00the Council ChamberScheduled 
03 March 202010:3013:00the Council ChamberScheduled 
31 March 202010:3013:00the Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Henry Anderson Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Bob Band Member 17/05/2017 - current
Independents
Councillor Michael Barnacle Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Bob Brawn Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Eric Drysdale Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Tom Gray Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 02/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian James Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Roz McCall Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Callum Purves Member 02/09/2019 - current
Danny Williams / Audrey Brown
planninglrb@pkc.gov.uk
(01738) 475168

Other Information

For further information please Click Here