Local Review Body

The Perth and Kinross Local Review Body consists of 3 members taken from the Councillors on the Development Management Committee. For further information please click the 'Other Information' tab below.
03 May 2012 - onwards
Pool
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 10 of 12, Displaying meetings 91 to 100 of 120 meetings found in selected date range
12 November 201910:3013:00the Council ChamberOccurred
10 December 201910:3013:00the Council ChamberOccurred
07 January 202010:3013:00the Council ChamberOccurred
04 February 202010:3013:00the Council ChamberOccurred
03 March 202010:3013:00the Council ChamberOccurred
23 June 202010:3013:00Virtual Meeting (do not click on this link)Occurred
21 July 202010:3013:00Virtual Meeting (do not click on this link)Occurred
18 August 202010:3013:00Virtual Meeting (do not click on the link)Occurred
15 September 202010:3013:00Virtual Meeting (do not click on the link)Occurred
13 October 202011:0013:30Virtual Meeting (do not click on this link)Scheduled

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Michael Barnacle Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Bob Brawn Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Tom Gray Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 02/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Ian James Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Roz McCall Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Tom McEwan Member 16/12/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Callum Purves Member 02/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Crawford Reid Member 25/09/2019 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Lewis Simpson Convener 27/01/2021 - current
Danny Williams / Audrey Brown
planninglrb@pkc.gov.uk
(01738) 475168

Other Information

For further information please Click Here