Perth & Kinross Council

Lifelong Learning Committee

The Lifelong Learning Committee considers: schools education; early years services; children's services; community learning and development; sport and leisure; arts and cultural services; and library and archive services.
03 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 41 of 41 meetings found in selected date range
04 November 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (please do not click this link)Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Henry Anderson Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Kathleen Baird Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor John Duff Vice-Convener 24/04/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Angus Forbes Member 18/05/2017 - current
Independents
Councillor Xander McDade Member 20/06/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Tom McEwan Member 18/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Beth Pover Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Callum Purves Member 26/03/2019 - current
Scottish National Party
Councillor John Rebbeck Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Crawford Reid Member 07/03/2018 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Jack Bell Member 22/05/2019 - current
Mr Andy Charlton Member 04/09/2019 - current
Adrian Ferguson Member 30/01/2019 - current
Mrs Pat Giles Member 03/05/2012 - current
Mr Martin Gowrie Member 04/09/2019 - current
Mrs Audrey McAuley Member 03/05/2012 - current
Dean McBride Member 22/05/2019 - current
Prof Teresa Moran Member 09/01/2020 - current
Carolyn Weston Member 31/10/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Linda Brown
committee@pkc.gov.uk
01738 475127

Other Information