Strategic Policy and Resources Committee

The Strategic Policy and Resources Committee considers: voluntary organisations; financial assistance; the Council's social justice policy; the Equalities and Diversity policies in relation to the promotion of equality of opportunity, in relation to both the functions of the Council and the wider community in Perth and Kinross and to promote initiatives to combat discrimination; financial resources; corporate asset management; human resources; civic services; community planning; continuous improvement; scrutiny of service delivery; and contracting, tendering and procurement.
03 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 43 of 43 meetings found in selected date range
29 January 202013:3017:00the Council ChamberOccurred
25 November 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (please do not click this link)Scheduled
02 June 202109:3013:00Virtual Meeting (Live Event)Scheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Chris Ahern Member 02/09/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Alasdair Bailey Member 31/03/2021 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Peter Barrett Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Stewart Donaldson Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Eric Drysdale Member 16/12/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor John Duff Vice-Convener 25/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Angus Forbes Member 07/03/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Grant Laing Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Murray Lyle Convener 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Roz McCall Member 17/05/2017 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Charlotte Irons
committee@pkc.gov.uk
01738 475128

Other Information