Provost's Sub-Committee

It is delegated to the Provost's Sub-Committee to deal with all matters relating to civic heritage and ceremony (including town-twinning) and hospitality.
03 May 2012 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 11 of 11 meetings found in selected date range
14 August 201913:0014:30the Council ChamberOccurred

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party
Councillor Stewart Donaldson Member 21/06/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Murray Lyle Member 21/06/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Provost Dennis Melloy Convener 21/06/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Andrew Parrott Member 21/06/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Willie Wilson Member 16/12/2020 - current
Charlotte Irons
committee@pkc.gov.uk
01738 475128

Other Information