Perth & Kinross Council

Perth and Kinross Integration Joint Board

IMPORTANT NOTICE - VIRTUAL MEETINGS

Although we are still unable to hold physical meetings, we are now starting to hold some meetings virtually.  If a meeting is scheduled, in the 'Venue' column below it will show as Virtual Meeting via Microsoft Teams.  Under the 'Scheduled Meeting Date' column, please then click on the Meeting Date, you will then see a link which will enable you to join the live broadcast of the meeting.

.
06 November 2015 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party
Councillor Eric Drysdale Chairman 22/10/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor John Duff Member 23/11/2019 - current
Independents
Councillor Xander McDade Member 20/07/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Callum Purves Member 20/07/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Officers

NameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 officers/vacancies that match search criteria
Bob Benson Vice-Chair 31/10/2019 - current
Lynn Blair Member 27/09/2019 - current
Bernie Campbell Member 13/05/2016 - current
Sarah Dickie Member 17/12/2019 - current
Allan Drummond Member 04/11/2016 - current
Peter Drury Member 01/03/2020 - current
Ronnie Erskine Member 01/03/2020 - current
Stuart Hope Member 01/03/2019 - current
Pat Kilpatrick Member 25/04/2019 - current
Linda Lennie Member 26/01/2018 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 substitutes/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Chris AhernSubstitute 21/07/2018 - current
Officer
Sandra AuldSubstitute 26/01/2016 - current
Scottish Labour Party
Councillor Alasdair BaileySubstitute 03/09/2018 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Peter BarrettSubstitute 30/06/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Anne JarvisSubstitute 03/09/2018 - current
Scottish National Party
Councillor Tom McEwanSubstitute 30/06/2017 - current
Officer
Dr Norman PrattSubstitute 01/03/2020 - current
Officer
Maureen SummersSubstitute 13/05/2016 - current
Vacancy  
Vacancy  
Scott Hendry
committee@pkc.gov.uk
01738 475126

Other Information