Perth and Kinross Integration Joint Board

IMPORTANT NOTICE - VIRTUAL MEETINGS

Although we are still unable to hold physical meetings, we are now starting to hold some meetings virtually.  If a meeting is scheduled, in the 'Venue' column below it will show as Virtual Meeting via Microsoft Teams.  Under the 'Scheduled Meeting Date' column, please then click on the Meeting Date, you will then see a link which will enable you to join the live broadcast of the meeting.

.
06 November 2015 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 33 of 33 meetings found in selected date range
31 August 2022 - 14:00 : 17:00the Council ChamberScheduled 
26 October 2022 - 13:00 : 17:00the Council ChamberScheduled 
14 December 2022 - 13:00 : 17:00the Council ChamberScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Scottish National Party
Councillor Michelle Frampton Member 25/05/2022 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 25/05/2022 - current
Scottish National Party
Councillor Sheila McCole Member 25/05/2022 - current
Independents
Councillor Colin Stewart Vice-Chair 25/05/2022 - current

Officers

Officer NameOfficer RoleOfficer Membership Dates
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 18 of 18 officers/vacancies that match search criteria
Ian McCartney Member 04/10/2021 - current
Gordon Paterson Member 01/04/2019 - current
Jacquie Pepper Member 30/06/2017 - current
Sally Peterson Member 17/09/2021 - current
Lee Robertson Member 29/05/2020 - current
Jane Smith Member 15/01/2016 - current
Maureen Summers Member 04/10/2021 - current
Sandy Watts Member 27/09/2019 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Officer
Donald McPhersonSubstitute 04/10/2021 - current
Officer
Dr Norman PrattSubstitute 01/03/2020 - current
Officer
Graham TaylorSubstitute 04/10/2021 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Scott Hendry
committee@pkc.gov.uk
01738 475126

Other Information