Perth & Kinross Council

Scrutiny Committee

The Scrutiny Committee: scrutinises service delivery and policy; reviews the adequacy of arrangements and procedures, policies and practices in operation in relation to corporate governance; reviews and oversees the operation of the Council's complaints procedures; considers any report by the Scottish Public Services Ombudsman in respect of any finding of maladministration against the Council and considers the annual reports of the Scottish Public Services Ombudsman; reviews the adequacy of the arrangements and procedures in operation in relation to the assessment and management of risk; scrutinises the performance of the organisations providing arts and cultural services and sport and leisure services on behalf of the Council.
03 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 44 of 44 meetings found in selected date range
05 February 202013:3017:00the Council ChamberOccurred
05 August 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (do not click on this link)Occurred
09 September 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (do not click on this link)Scheduled
09 December 202009:3013:00Virtual Meeting via Microsoft Teams (please do not click this link)Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Chris Ahern Member 17/05/2017 - current
Independents
Councillor Michael Barnacle Member 20/06/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Harry Coates Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Anne Jarvis Member 18/12/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Grant Laing Member 20/02/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Sheila McCole Convener 20/02/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Tom McEwan Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Andrew Parrott Vice-Convener 19/12/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Callum Purves Member 28/06/2017 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Danny Williams
committee@pkc.gov.uk
01738 475144

Other Information