Lifelong Learning Committee

The Lifelong Learning Committee considers: schools education; early years services; children's services; community learning and development; sport and leisure; arts and cultural services; and library and archive services.
03 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 13 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish National Party
Councillor Fiona Sarwar Member 18/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Caroline Shiers Convener 18/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Lewis Simpson Member 25/09/2019 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mr Andy Charlton Member 04/09/2019 - current
Adrian Ferguson Member 30/01/2019 - current
Mr Martin Gowrie Member 04/09/2019 - current
Mrs Audrey McAuley Member 03/05/2012 - current
Prof Teresa Moran Member 09/01/2020 - current
Carolyn Weston Member 31/10/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Linda Brown
committee@pkc.gov.uk
01738 475127

Other Information