Perth & Kinross Council

Housing and Communities Committee

17 May 2017 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 16 of 16 meetings found in selected date range
15 May 201909:3013:00the Council ChamberOccurred
21 August 201909:3013:00the Council ChamberOccurred
30 October 201909:3013:00the Council ChamberOccurred
29 January 202009:3012:30the Council ChamberOccurred
02 September 202009:3012:30Virtual Meeting via MS Teams (please do not click this link)Occurred
11 November 202009:3012:30Virtual Meeting via Microsoft Teams (please do not click this link)Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Chris Ahern Vice-Convener 25/09/2019 - current
Scottish Labour Party
Councillor Alasdair Bailey Member 17/05/2017 - current
Scottish Liberal Democrats
Councillor Peter Barrett Member 25/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Bob Brawn Convener 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Eric Drysdale Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Tom Gray Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 25/09/2019 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Anne Jarvis Member 25/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Sheila McCole Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party
Councillor Tom McEwan Member 17/05/2017 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information