Scrutiny Committee

The Scrutiny Committee: scrutinises service delivery and policy; reviews the adequacy of arrangements and procedures, policies and practices in operation in relation to corporate governance; reviews and oversees the operation of the Council's complaints procedures; considers any report by the Scottish Public Services Ombudsman in respect of any finding of maladministration against the Council and considers the annual reports of the Scottish Public Services Ombudsman; reviews the adequacy of the arrangements and procedures in operation in relation to the assessment and management of risk; scrutinises the performance of the organisations providing arts and cultural services and sport and leisure services on behalf of the Council.
03 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 4 of 5, Displaying meetings 31 to 40 of 50 meetings found in selected date range
07 February 201814:0017:00the Council ChamberOccurred
18 April 201814:0017:00the Council ChamberOccurred
13 June 201814:0017:00the Council ChamberOccurred
12 September 201814:0017:00the Council ChamberOccurred
28 November 201813:0016:00the Council ChamberOccurred
06 February 201914:0017:00the Council ChamberOccurred
17 April 201913:0017:00the Council ChamberOccurred
12 June 201913:0017:00the Council ChamberOccurred
18 September 201913:0017:00the Council ChamberOccurred
27 November 201913:0017:00the Council ChamberOccurred

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Scottish Liberal Democrats
Councillor Liz Barrett Member 16/12/2020 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Harry Coates Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor David Illingworth Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Anne Jarvis Member 18/12/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Ian Massie Member 16/12/2020 - current
Scottish National Party
Councillor Sheila McCole Convener 20/02/2020 - current
Independents
Councillor Xander McDade Member 31/03/2021 - current
Scottish National Party
Councillor Andrew Parrott Vice-Convener 19/12/2018 - current
Scottish Conservative and Unionist Party
Councillor Crawford Reid Member 02/09/2019 - current
Scottish National Party
Councillor Fiona Sarwar Member 20/02/2020 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Danny Williams
committee@pkc.gov.uk
01738 475144

Other Information